Държави
В зависимост от обичайното местопребиваване на кандидат-осиновителите, процедурата по международно осиновяване се характеризира с различни изисквания и бива наблюдавана от различни централни органи.
Законодателна уредба и Централен орган
Федерална Република Германия е страна по Хагската конвенция от 29 май 1993г. за защита на децата и сътрудничеството в областта на международните осиновявания от 1 март 2002г.
За Федерална Република Германия на федерално ниво функциите на Централен орган, съгласно Хагската Конвенция се възлагат на Главния федерален прокурор към Върховния федерален съд, в качеството му на Централно федерално бюро за международно осиновяване.
На регионално ниво правомощията на централен орган поемат централните бюра за осиновявания към Областните служби за малолетни и непълнолетни.
Централното федерално бюро има координационни функции при общи въпроси на международно сътрудничество, например при обмен на информация относно валидното право, което следва да се приложи, по въпроси за процедурата и статистиката на осиновяванията, но също и за конкретни случаи.
Гражданство на осиновеното дете:
Относно гражданството на осиновено дете при международно осиновяване, в Германия се прилагат разпоредбите на Закона за гражданството от 22 юли 1913г. ( Райхсгезетцблат I стр. 583 – Бундесгезетцблат III стр. 102-1) последна промяна със закон от 15 юли 1999г.( БГБл. Iстр. 1618).
Съгласно втори раздел на този закон: Гражданство в една федерална провинция, се придобива чрез осиновяване, освен в случаите, когато, осиновяваният не е навършил осемнадесет години към момента на подаването на молбата за осиновяване.
Потомството на осиновеното от германски гражданин дете също придобива германско гражданство съгласно изречение второ от параграф 6 на Закона за гражданството.
Кралство Белгия подписва Хагската конвенция за закрила на децата и сътрудничество в областта на международните осиновявания от на 29 май 1993 г. на 27 януари 1999г., ратифицира я е на 26 май 2005г. , същата влиза в сила на 1 септември 2005г.
Централни органи по Конвенцията
Централният Федерален Орган е Дирекцията за Осиновявания, която е част от Федералната служба за публични дела към Федералното правителство и съответно към Отдел международни осиновявания.
Акредитирани организации за посредничество при международно осиновяванев Кралство Белгия
Акредитирани организации за посредничество при международно осиновяване в Кралство Белгия са общо 10 на брой всяка упражнява дейност само в една от общностите в Белгия.
Изисквания към кандидат осиновителите
- Трябва да са навършили 25 години
- Трябва да са женена двойка или да са подписали Декларация за съвместно съжителство преди поне 3 години
- Неженени/неомъжени лица могат да осиновяват сами, ако са навършили 25 години
Признаване на международното осиновяване на територията на Кралство Белгия
Централният Федерален Орган е Дирекцията за Осиновявания, която е част от Федералната служба за публични дела към Федералното правителство. Това е отговорният орган, който вписва и признава решенията за осиновяване, които не са взети на територията на Кралство Белгия.
Законодателна уредба и Централен орган
Великобритания подписва Хагската конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване (Хагската конвенция ‘93) на 12.01.1994 г., ратифицира я на 27.02.2003 г. и тя влиза в сила от 01.06.2003 г.
Централни органи по Хагската конвенция за Обединеното кралство са:
-
за Англия – Департаментът за образование (TheDepartmentfor Education);
-
за Уелс – Националната асамблея на Уелс (NationalassemblyofWales);
-
за Шотландия – Скотиш Екзекютив (ScottishExecutive);
-
Северна Ирландия – Департаментът за здраве, социални услуги и обществена безопастност (DepartmentofHealth,Social ServicesandPublicSafety).
Централният орган издава удостоверението за годност за осиновяване (Certificate of Eligibility to Adopt), както и удостоверенията по чл.17 и чл.23 от Хагската конвенция.
Кой може да осинови?
За да можете да осиновите, трябва да отговаряте на законовите изисквания на:
Обединеното кралство (да сте над 21 годишна възраст, да нямате криминална присъда и да сте гражданини на Обединеното кралство, да имате постоянно местожителство)
Социално проучване - доклад
За да ви бъде изготвен осиновителен доклад, вие трябва да се свържете с местния орган или с доброволна осиновителна агенция, която има разрешение да извършва оценяване на кандидат-осиновители за международно осиновяване. След като бъдете одобрен за осиновител и ви бъде изготвен социален доклад, вашата агенция изпраща молбата ви за разглеждане в Департамента за образование. След разглеждане на вашата молба и документи, Департаментът издава Удостоверение за годност за осиновяване.
За повече информация за междунатюродната осиновителна процедура можете да посетите сайта на Департамента за образование (http://www.education.gov.uk/b0074482/the-process-of-intercountry-adoption/current)
Възрастови и други изисквания към кандидат-осиновителите при международно осиновяване
Могат да осиновяват лица или лице, навършили/о 21 години и които/което има обичайно пребиваване в Обединеното кралство не по-малко от една година преди подаване на заявлението за осиновяване.
Признаване на осиновяването
РешениетозадопусканенапълноосиновяваненадетеотстранапоХагскатаконвенцияотгражданина Обединеното кралство се признава автоматично.
Законодателна уредба и Централен орган
Гърция ратифицира Конвенцията за закрила на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване, съставена в Хага на 29 май 1993г на 2 септември 2009 и влиза в сила на 01.01.2010 г.
Функциите на Централен орган по смисъла Хагската конвенцията, се изпълняват от Министерство на здравеопазването и социалната солидарност, както и от агенции и организации, които са признати, като специализирани в областта на международни осиновявания:
Признаването от Гърция на осиновяване в следствие на влязло в сила чуждестранно съдебно решение на чужда държава – страна по Конвенцията се допуска при наличието на следните условия:
а) Получаване на удостоверение от Централния орган на страната по произход на детето, че осиновяването е извършено съгласно разпоредбите на Конвенцията;
б) Осиновяването не е в разрез с обществения ред и същото е в най-добрия интерес на детето.
втоматично.
Законодателна уредба и Централен орган
Закон за осиновяването, 2010 |
Закон за децата, 1957 |
Закон за грижите за децата, 1964 |
Закон за здравето, 1970 |
Petty Sessions (Ireland) Act, 1851 |
Закон за детския статус, 1987 |
Закон за осиновяването 2010 (Adoption Act 2010) |
За централен орган /ЦО/ по Хагската конвенция за международните осиновявания в Ирландия е определен Съветът по осиновяванията към Министерството на децата и младежките дейности.
Възрастови и други изисквания към кандидат-осиновителите при международно осиновяване
Според Закона за осиновяването от 2010 год., за да се пристъпи към осиновяване е необходимо:
- осиновителят, или в случай, че осиновителите са женени, да са навършили най-малко 21 години възраст;
- когато осиновява семейна двойка и двамата от тях трябва да са навършили 21 години/;
- когато осиновителите са двойка и един от тях е майката или бащата на детето или е близък на детето и всеки от тях трябва да е достигнал най- малко възраст 21 години.
Няма ограничение в максималната възраст, но винаги се преценява доколко конкретната възраст на кандидатите за осиновяване и желанието им за възрастта на детето, което искат да осиновят са съвместими и са в интерес на детето.
Процес:
Процедурата по международно осиновяване е главно ръководена от разпоредбите на Ирландския закон, както и тези на Хагската конвенция. Според условията на Конвенцията Декларацията за годност трябва да бъде подадена към акредитирана оранизация или Централния орган на избраната страна, което може да се случи единствено чрез Съвета по осиновяванията в Ирландия или чрез акредитирана от него организация да изпълнява тези функции.
Признаване на международното осиновяване в Ирландия:
С влизането в сила на Хагската конвенция на 01.11.2010г. в Ирландия, всички процедури, които са изпълнени в съответствие с Хагската конвенция, автоматично се признават в Ирландия.
Основното предварително изискване, за да се признае осиновяването, извършено в чужбина, на територията на Ирландия е посочено в Законът от 2010 година. Според него лицата, които желаят да осиновят дете от чужбина трябва предварително да проверят при Съвета по осиновяването дали осиновителният закон на страната, от която възнамеряват да осиновят дете, е съвместим със законодателството в Ирландия, уреждащо материята по осиновяване.
Чуждестранни партньори
“Хелпинг Хендс"
Законодателна уредба и Централен орган
Кралство Испания ратифицира Хагската конвенция от 29 май 1993 г.. Централен орган по Конвенцията с функции на координация, сътрудничество и комуникация е Министерство на труда и социалните грижи със седалище в Мадрид. Всеки регион или автономна област в Кралство Испания има местна централна власт, която е отговорна за изготвянето на социалното проучвана и одобрението на кандидат осиновителите за международно осиновяване. Генерална дирекция за социални услуги, децата и семейството и дирекции към Съвета по социални грижи на всяка автономна област. Местните централни власти, към съответните региони или автономни области в Кралство Испания са отговорни за изготвянето на социалното проучване и одобрението на кандидат-осиновителите за международно осиновяване, което обяснява наличието във всяка автономна област на определена специфика, засягаща отделни моменти от подготовката на осиновителния процес.
Характер на осиновяването в Испания
Осиновяването в Испания е пълно и води до нова семейна връзка равностойна на биологическата, поради което се прекратяват всички връзки на осиновеното дете с неговите биологически родители.
Съгласно инструкция на испанското Министерство на Правосъдието от 15.02.1999г; вписването на осиновено дете в гражданския регистър се прави с имената на осиновителите, без да се упоменава, осиновяването и е напълно равностойно на вписването на биологично дете.
Възрастови и други изисквания към кандидат-осиновителите при международно осиновяване
Според Чл.175 от закон № 21/1987, променящ гражданския кодекс и закона за гражданското съдопроизводство, касаещо осиновяванията кандидат-осиновителят трябва да е навършил 25 години. При осиновяване от съпрузи достатъчно е единият от тях да е навършил 25 години. Във всеки случай осиновителят трябва да е по-възрастен с най-малко 14 години от осиновявания.
Компетентни органи по смисъла на Хагската конвенция
Удостоверението за годност и психо-социалните проучвания отнасящи се за процедури по международни осиновявания се изготвят от Местните Централни власти по местожителството на кандидат-осиновителите
Основни етапи:
Кандидат осиновител/и, които искат да кандидатстват за международно осиновяване трябва да се впишат в регистъра на централната власт в региона, в който живеят, за да бъде проучено дали са годни или не.
Срок на удостоверението за годност
Валидността на удостоверението за годност на кандидат-осиновителите е различна в различните области на Испания, но винаги е указана в самия документ. Съгласно чл. 10 от Закон No54/2007 удостоверението за годност е валидно 3 години.
Признаване на международното осиновяване
Съгласно Чл.23 от Хагската Конвенция, когато се удостовери, че осиновяването е извършено в съответствие с Конвенцията, същото се признава по право от приемащата държава, в този смисъл решението за допускане на пълно осиновяване на дете от страна по Хагската конвенция от граждани на Испания се признава по право.
Чуждестранни партньори
АДЕКОП
Законодателна уредба и Централен орган
Италия ратифицира Хагската конвенция на 31.12.1998 г. и влиза в сила на 16.11.2000 г. За централен орган по Хагската конвенция за международните осиновявания е определена Комисията по международни осиновявания в Рим.
Кой може да осинови? Възрастови и други изисквания към кандидат-осиновителите при международно осиновяване
Съгласно чл.6 от Закон №184/04 Май 1983г за осиновяване на малолетни деца от чужденци осиновяването е позволено в случаите в които:
1. Кандидат-осиновителите са съпрузи, които са женени поне от три години, без между тях да е имало фактическа раздяла през последните 3 години.Не е възможно осиновяващ, който е женен и е в положение на прекратено съжителство да осинови.
2. Съпрузи между които няма фактическа раздяла, които са годни да възпитават, да дадат образование и да издържат материално малолетните деца, които искат да осиновят.
3. Kандидат-осиновителите трябва да разполагат с изготвен социален доклад от местната социално – правна служба;
4. Kандидатите трябва да бъдат обявени за годни за осиновяване с решение на Съда за малолетни;
5.Същестуват строги изисквания за възрастова разлика, а именно:
а)Минималната възраст между осиновителя и детето е 18 год.
б)Максималната разлика е 45 години за единия от съпрузите и 55 год. за другия, като тази граница може да бъде променена ако съпрузите осиновяват две или повече деца, или ако вече имат биологично или осиновено дете.
Социално проучване - доклад:
Съгласно чл.29 ІІ, ал.3, ал.4 и ,ал.5 общинските социално-правни служби, дават информация за международното осиновяване, подготвят кандидат-осиновителите и изготвят доклад, относно тяхната годност за осиновяване.
Основни етапи:
Кандидат-осиновителите следва да сезират Съда за малолетни по постоянното си местожителство, като представят декларация за предразположение за осиновяване чрез която искат от Съда да ги декларира годни за осиновяване.
Според чл. 30, ал. 3 на Закон №476 препис от Решението на Съда за малолетни, заедно с копие от доклада на службите за социално подпомагане и цялата налична информация се изпраща на Централния орган – Комисията по международни осиновявания в Рим.
Срокът на одобрението е валиден по време на цялата процедура.
Срок на удостоверението за годност:
Решението, издадено от италиански Съд за малолетни, с което се обявява годността на кандидат – осиновителя да осинови действа през цялото времетраене на процедурата, която кандидат – осиновителя следва да започне в едногодишен срок от съобщаване на постановеното решение, като в този срок осиновителите са длъжни да упълномощят италианска оторизирана организация, която да извърши процедурата по осиновяването.
Чуждестранни партньори
“Сан Хoсе Амичи нел Мондо” (СИАМО) • Асоциация “Ло Скойаттоло” ОНЛУС • Асоциация “ИЛ МАНТЕЛЛО” • Фондация "Патриция Нидоли
Законодателна уредба и Централен орган
Международните осиновявания в Канада се регулират от провинциалните и териториални органи и от законите, регулиращи осиновяванията на изпращащата страна. В Канада, одобрението за осиновяване се издава от компетентните органи в провинцията или територията по местоживеене. Координатори на програмите по международно осиновяване са или провинциите и териториите, или лизензирани осиновителни агенции. За повече информация за процеса по международно осиновяване, можете да свържете с провинциалните и териториални органи на Канада.
Вашият провинциален или териториален орган ще ви каже дали трябва да се свържете с лицензирана агенция, ще ви даде информация за осиновителната процедура и ще ви обясни изискванията при осиновяване на дете от страна по Хагската конвенция.
Посетете страницата на Службата по имиграция и гражданство на Канада за да получите информация как да доведете осиновеното си дете в Канада: International adoption.
Департаментът за развитие на човешките ресурси и развитие на уменията (Human Resources and Skills Development Canada) е федералния департамент, който отговаря за осиновителните въпроси на местно и международно ниво.
Службата по международно осиновяване към Департамента за развитие на човешките ресурси и развитие на уменията изпълнява функциите на централен орган на Канада по Хагската конвенция и работи директно с провинциите и териториите като им предоставя имформация и насоки. Поради автомонмия статус на съставните части на федерацията, провинциите и териториите са тези, които вземат решения относно издаването на одобрение за осиновяване и оказват помощ на канадските граждани в процеса на осиновяване.
Ролята на Службата в процеса по международно осиновяване включва:
- Даване на пан-канадски становища по въпроси, като не етични и неправомерни практики и трафик на деца
- Съдействие, като централна организация относно правната уредба, регулираща осиновяванията осиновяванията, политиките и практиките на изпращащата държава, проучвания, данни и статистиката
- Насърчаване на комуникациите и непрекъснатато поддържане на работни взаимоотношения с провинциалните и териториални, федерални и чуждестранни партнзори, страни по осиновителния процес
Кой може да осинови?
За да можете да осиновите, трябва да отговаряте на изискванията на
- Вашата провинция/територия или област, в която живеете
Признаване на решението на българския съд за допускане на осиновяването
Решението за допускане на пълно осиновяване на дете от страна по Хагската конвенция от граждани на Канада, автоматично се признава във всички провинции и територии на Канада.
Чуждестранни партньори
ИЮА Ийстърн Юрупиън Адопшънс, Инк
Законодателна уредба и Централен орган
Велико Херцогство Люксембург подписва на Хагската Конвенция за закрила на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване от 29 май 1993г. на 06.06.1995г., ратифицира я на 05.07.2002г. и съответно конвенцията влиза в сила на 01.11.2002г.
Централен орган:
Министерство на националното образование, децата и младежта
Акредитирани организации за посредничество при международно осиновяване
Във Велико Херцогство Люксембург съществуват осиновителни агенции, които играят ролята на партньор и посредник и притежават акредитация, издадена им от Министерство на националното образование, децата и младежта.
Функции на акредитираните организации
Акредитирани организации за посредничество при международно осиновяване имат следните основни функции:
- Подпомагат кандидат-осиновителите като ги информират и съветват за процедурата, а също и при съставянето на досието им;
- Информират осиновяващите, относно техническите и законовите аспекти на процедурата;
- Кореспондират с компетентните лица или институции, които да вземат решението за осиновяване, като им изпращат кандидатурите за осиновяване;
- Проследяват процедурите, съобразно законодателните изисквания;
- Подпомагат семействата, когато детето вече е пристигнало
Осиновителенпроцес - изискваниякъмкандидат- осиновителите
Двама души могат да осиновят заедно, ако са сключили брак и са женени най- малко от 3 години.
Според законодателството на Люксембург неженени/неомъжени граждани не могат да кандидатстват, като осиновители по процедурата за пълно осиновяване.
Етапи на осиновителния процес във Велико Херцогство Люксембург
След като кандидатите заявят своето намерение да осиновят, следва процеса на социално проучване и психологическа характеристика на кандидатите.
Изготвя се оценка на готовото досие и при положителна оценка от страна на специалистите, досието на кандидат-осиновителите заедно с молба-формуляр се подава в Министерство на Семейството, където се подава и Решението за годност за осиновяване.
Следва изготвяне на пълно досие на кандидатите според изискванията на държавата, от която ще осиновяват.
Признаваненамеждународнотоосиновяване
Съдебното решение за осиновяване, произнесено в страната по произхода на детет се признава в Люксембург автоматично за държавите страни на Конвенцията и решението за осиновяване се вписва в Регистъра по гражданско състояние на Люксембург.
На 13 октомври 2004г. Република Малта подписва Хагската конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване /КОНВЕНЦИЯТА/. Конвенцията е ратифицирана и влиза в сила на 1 февруари 2005г.
Централен орган:
Министерството на семейството и социалната солидарност /Департамент за стандарти за социално развитие/ е централен орган съгласно Хагската Конвенция за Малта
Акредитирани организации за посредничество при международно осиновяване:
Акредитираните организации за международни осиновявания получават акредитацията си от Министъра на социалното развитие .
Признаване на международното осиновяване в Малта:
Осиновяването на дете с обичайно местопребиваване в чужда държава се признава на базата на влязло в сила съдебно решение на чуждестранен съд.
Следосиновително проследяване:
Всяка агенция извършва следосиновителното наблюдение за периода, който се изисква от изпращата държава и е отговорна за изпращането на следосиновителните доклади до съответния компетентен орган в страната, от която детето е осиновено.
Законодателна уредба и Централен орган
Съединените американски щати (САЩ) ратифицираха Хагската конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване /Хагска Конвенция/ и същата влезе в сила на 01.04.2008г;
С ратифицирането на Хагската конвенцията и приемането на Законът за международни осиновявания от 2000г; (IAA) за централен орган по международните осиновявания беше определен Държавния департамент, Министерство на вътрешната сигурност (DHS) както и се регламентира дейността на редица държавни институции, на които се възлагат правомощия и задължения в тази връзка, а именно:
- Отделът по въпросите на децата към Бюрото по консулските въпроси и други служби и отдели към Държавния департамент, които изпълняват оперативните функции на Централния орган в Съединените щати;
- Службата по гражданство и имиграционни услуги (USCIS) към Министерството на вътрешната сигурност (US Homeland Security), отговорна за много етапи от процеса на международното осиновяване, свързан със законната имиграция в САЩ на осиновените в съгласие с Конвенцията деца, включително това е органът, който издава одобрението.
- Други държавни институции също могат да изпълняват някои от функциите на Централния орган, най-вече в случаите на осиновявания според Хагската Конвенция, когато дете имигрира от САЩ в друга държава.
- Функции на централния орган
В процеса на осиновяването различни длъжностни лица от Държавния департамент, Министерство на вътрешната сигурност и представители на акредитирани или одобрени агенции, които са определени по закон да изпълняват известни функции на централния орган, комуникират с Централния орган на България във връзка с отделните фази на осиновяването, за които те изцяло или частично са отговорни.
Характер на осиновяването в САЩ
След допускането на осиновяването в България, осиновеното дете получава статут на рождено дете на осиновителите, от които получава фамилията и я предава по низходящ ред.
Признаване на решението на българския съд за допускане на осиновяването
Съгласно действащото право на САЩ, цитирано по-горе, решението за допускане на пълно осиновяване на дете от страна по Хагската конвенция от граждани на САЩ, автоматично се признава във всички 50 щата на САЩ.
Чуждестранни партньори
„Ол Годс Чилдрен Интернешанъл” • ‘‘Найтлайт Крисчън Адопшънс‘‘ • "Хенд ин Хенд Интернешънъл" • "Чилдрънс Хаус Интернешънъл"• "ХОЛТ Интернешънъл"• " Интернешънъл Крисчън Адопшънс"
Законодателна уредба и Централен орган
Република Франция подписва Хагската конвенция от 29 май 1993 г. за закрила на детето и за сътрудничество в областта на международните осиновявания на 5 април 1995г. и я ратифицира на 30 юни 1998г. Хагската конвенция влиза в сила в Република Франция на 1 октомври 1998г.
Централния орган на Франция по Хагската конвенция е Службата по международни осиновявания (Service de l’Adoption internationale ) към Министерството на външните работи и европейските въпроси.
Службата по международни осиновявания следи за спазването на поетите от Франция ангажименти по конвенцията на ООН за правата на детето от 1989 г. и Хагската конвенция от 1993 и изпълнява функциите на стратегически, регулаторен и контролен орган.
Сред основните роли на Службата по международни осиновявания са: мониторинг на връзките между страните или между централните органи на страните, подписване на двустранни спогодби ; разработване на стратегии за международно сътрудничество; контрол върху дейността на Френската агенция за осиновявания (AFA) и лицензираните осиновителни агенции (FAO).
За да могат френски семейства да кандидатстват за осиновяване в България трябва да имат получено одобрение за осиновяване. За одобрение могат да кандидатстват:
- Кандидат-осиновители, които са френски граждани и живеят във Франция
- Кандидат-осиновители, които са чужденци и живеят във Франция
- Кандидат-осиновителите са френски граждани и живеят в чужбина
България е страна по Хагската конвенция и френските семейства, които искат да осиновят от България, трябва да се свържат или с лицензирана осиновителна агенция (FAO) или да изпратят досието си на Френската осиновителна агенция (http://www.agence-adoption.fr/home/).
Кой може да осинови?
- Осиновители могат да бъдат съпрузи, които имат сключен брак от повече от 2 години и които живеят заедно. Всеки от съпрузите трябва да е навършил 28 години.
- Осиновител може да бъде и самотен родител с минимална възраст от 28 години.
- Осиновителят трябва да е поне 15 години по-възрастен от осиновявания.
- Френски граждани могат да осиновяват деца на възраст по-малка от 15 години.
Признаване на осиновяването
Осиновяването на дете от България се счита за валидно и автоматично се признава във Франция.
Чуждестранни партньори
Каси Бунда Франс • ‘‘Аюда‘‘ • ‘‘Френска Осиновителна Агенция‘‘
Конфедерация Швейцария се присъединява към Конвенция от 20 ноември 1989 г. за правата на детето на ООН, както и Хагската Конвенция от 29 май 1993г. за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване /Конвенцията/.
Централен федерален орган
Централният Федерален Орган (ЦФО) е привилегированото звено, което осъществява сътрудничество със съответните Централни органи в страната по произход на осиновеното детето.
Централни органи в кантоните (цок)
Централните органи в кантоните са 26, отговарящи на броя на кантоните на Конфедерация Швейцария.
Акредитирани организации за посредничество при международно осиновяване
В Конфедерация Швейцария съществуват осиновителни агенции, които играят ролята на посредник по процедурите за международни осиновявания, на основание предоставените им акредитации, издадени им от ЦФО.
Срок и характер на одобрението за осиновяване
Централният Орган в съответния Кантон (ЦОК) издава одобрение за осиновяване, което се нарича Агреман. Максималната валидност на Агремана е три години и може да бъде подновен от кандидатите.
Изискваниякъмкандидат- осиновителите
Централен Федерален орган /ЦФО/ и Централен орган на кантона /ЦОК/ поставят изисквания само към жители на Конфедерация Швейцария. Според Семейният Кодекс на Конфедерация Швейцария осиновителите трябва да имат капацитет да се грижат за дете, да посрещат нуждите му и да му осигурят образование.
Признаваненамеждународнотоосиновяване
Съгласно действащото право на Швейцария, решението за допускане на пълно осиновяване на дете от страна по Хагската конвенция от граждани на Швейцария се признава, след издаване на удостоверение по чл.23 от Конвенцията
Законодателна уредба и Централен орган
Швеция ратифицира Хагската конвенция от 29 май 1993г. за закрила на децата и сътрудничеството в областта на международните осиновявания на 1 септември 1997г; съгласно чл.1 на Закон, приет в резултат на присъединяването на Швеция към Хагската конвенция от 29 май 1993г.,
Централен орган
Съгласно чл.2 на Закон, приет в резултат на присъединяването на Швеция към Хагската конвенция от 29 май 1993г, за Централен орган /ЦО/ в областта на международните осиновявания, съгласно чл. 6 от Хагската конвенция е определен Шведския национален съвет за международно осиновяване.
Централният орган по Хагската конвенция в Швеция е към Министерство на здравето и социалните работи, като изпълнява задачите, които му се възлагат по смисъла на Хагската конвенция, освен в случаите, когато със закон или подзаконов акт не се предвижда друго.
Функции на централния орган
Функциите на централния орган са изчерпателно изброени в чл.2 на Наредба с инструкции за шведския национален съвет за международно осиновяване 1988:1228, а именно:
- Функция по акредитиране и надзор на дейността на доброволните организации. Акредитацията се предоставя за определен срок и в нея трябва да се посочи чуждестранната държава, с която е свързана дейността на съответната шведска организация. Общият срок на акредитация за всяка организация е 5 години и 2 години е срока на акредитацията за всяка конкретна чуждестранна държава.
- Обсъжда дали процедурата е приемлива или не, преди детето да е напуснало страната си по произход.
- Осъществява наблюдение на международното развитие и събиране на информация за осиновяването на деца от чужбина.
- Осъществява преговори с публичните власти и не правителствените организации от други държави, във връзка със сключването на двустранни споразумения, с предмет, въпроси включени в обхвата на отговорностите на Шведския национален съвет за международно осиновяване, както и да подписва такива споразумения.
- Извършва информационни дейности и осигурява информация и подпомагане на публичните власти и не правителствените организации.Издава удостоверения по чл.23 от Хагската Конвенция за закрила на детето и сътрудничество в областта на международните осиновявания, когато осиновяването е извършено в Швеция.
Признаване на международното осиновяване в Швеция
Съгласно чл.4 от Закона за международно-правните отношения в областта на осиновяването, решение, издадено в чужда държава ще се прилага в Кралство Швеция и осиновеното дете ще счита за законно дете от брака на осиновителя. Решение издадено в чужда държава за осиновяването на шведски гражданин се одобрява от Шведския национален съвет за международно осиновяване.
Чуждестранни партньори
„Адопшънс центрум”
TABLE I – STATE OF ORIGIN
COSTS AND CONTRIBUTIONS
TO BE PAID IN [NAME OF THE STATE OF ORIGIN]
[YEAR]
Date completed:
Please note: In order to obtain a comprehensive overview of the costs and contributions which may need to be paid by the PAPs, one will need also to refer to Table II (costs and contributions to be paid in the receiving State) as completed by the receiving State in which the PAPs habitually reside.
COSTS |
|
|||||
Purpose of the service covered by the cost |
Charged by |
Name of the authority, body or person |
Amount[1] [currency] |
|
||
Administrative application fee[2] |
X CAN □ CAR □ PA □ N/A |
Ministry of Justice of republic of Bulgaria |
€ 51 |
|
||
Administrative processing fee[3] |
X CAN □ CAR □ PA □ N/A |
Ministry of Justice of republic of Bulgaria |
€ 26 |
|
||
Court fees |
X CT □ N/A |
Sofia’s Civil Court |
€ 63 |
|
||
Visa(s) for PAPs to enter the State of origin |
□ PA □ N/A |
- |
- |
|
||
Specialised professionals |
Legal services (e.g., legal advice and representation in the State of origin) |
X AB SO □ AB RS[4] □ OP □ N/A |
NGO Alista |
€ 600 - € 1000 |
|
|
Notary’s fees |
X OP □ N/A |
Notary office |
€ 51 |
|
||
Medical services (e.g., health examination for the child) |
X OP □ N/A |
|
€ 0 - € 150 |
|
||
Specialised professionals |
Psychologists / counselling |
□ AB SO □ AB RS[5] X OP □ N/A |
|
€ 0 - € 150 |
|
|
Interpreter in the State of origin |
X AB SO □ AB RS[6] □ OP □ N/A |
|
€ 870 |
|
||
Other: |
|
|
|
|
||
Documentation |
Birth certificate(s) of the child |
X PA □ CT □ N/A |
|
€ 8 |
||
Passport from the State of origin |
X PA □ N/A |
|
€ 41 |
|||
Legalization of documents in the State of origin |
X PA □ CT □ N/A |
|
€ 410 |
|||
Translation of documents in the State of origin |
□ AB SO □ AB RS[7] X OP □ N/A |
|
€ 1150 |
|||
Other: Amount of the expenses for intermediation |
X AB SO |
|
€ 2710 - € 3110 |
|||
Other costs charged by an AB of the State of origin (not included in other categories) Amount of the administrative costs of VESTA, out of the range of activities on the specific adoption procedure, designated to cover expenses related to the overall functioning of the business`s organization of the mediation in international adoption and staff. |
X AB SO □ N/A |
|
€ 820 - € 1420 |
|||
Emigration / Exit fees for the child (e.g., fee to exit the State)[8] |
□ PA □ N/A |
|
|
|||
Other: [please specify] |
|
|
|
|||
CONTRIBUTIONS |
|||
Purpose |
Charged by |
Name of the authority, body or person |
Amount [currency] |
[Please specify for what purpose this money is collected] |
□ CAN □ CAR □ PA □ N/A |
- |
- |
[Please specify for what purpose this money is collected (e.g. for the care of the child)] |
□ AB SO □ N/A |
- |
- |
TRAVEL REQUIREMENTS |
|
[Please specify if prospective adoptive parent(s) is / are required to personally travel to the State of origin and the number of compulsory trips[9] as well as the minimum number of days which he / she / they are required to stay in the State of origin]. |
According to he Regulation No.3/2014 of the Ministry of Justice the adoption applicants are obliged to establish a personal contact with the child by visiting them for at least 5 days. Only one parent can travel. In case of important circumstances the stay could be shorter.
The second trip`s duration is between 3-10 days depending on the receiving country`s requirements. Only one parent can travel with explicit Power of attorney from the other parent. There is also an option for escort of the child by representative explicitly authorized by the adoptive parents.
|
[1] For each category of costs, please indicate the currency, fixed amount, if applicable, or the range (minimum to maximum) that is charged for each category. See also p. 2 of this document for more details on the way to enter the “amount” in the tables.
[2] States should use this category to indicate whether they charge a standard fee when PAPs submit an application to adopt.
[3] States should use this category to indicate whether they charge subsequent fees at different stages of the adoption procedure (e.g., when the matching is done).
[4] Only applicable if not included already in the costs for services by a receiving States accredited body mentioned in Table II.
[5] Ibid.
[6] Ibid.
[7] Ibid.
[8] This category of costs does not refer to costs associated with the immigration of the child into the receiving State; instead, it refers to any fees charged by the authorities of the State of origin in order for the child to exit the territory.
[9] States should be aware of the psychological trauma to the child which could occur when several trips are made to meet the child before the he or she is finally entrusted to the adoptive parents.